تفاوت چرم گاوی و چرم بزی

تفاوت چرم گاوی و چرم بزی در چیست؟
اگر شما هم جزء علاقه مندان به چرم و محصولات چرمی هستید، بی شک در خصوص چرم گاوی و بزی مطالبی به گوشتان خورده است. میتوان گفت عنوان محبوب‌ترین و پرکاربردترین نوع چرم به چرم گاوی و بزی تعلق دارد. البته باید خاطر نشان کرد که برخی بر این باورند که چرم گاوی به نسبت چرم بزی پرطرفدار بوده اما جالب است بدانید که چرم بزی برتری‌هایی به نسبت چرم گاوی دارد که موجب شده این نوع چرم در لیست محبوب‌ترین‌های انواع چرم قرار گیرد

آنچه در این مقاله می خوانید :

اما با این وجود تفاوت چرم گاوی و  چرم بزی بر کسی پوشیده نیست و همین امر باعث تولید محصولات مختلف چرمی از این دو نوع چرم شده است. ما در این مقاله قصد داریم تا پس از آشنایی با چرم گاوی و بزی به بیان تفاوت چرم گاوی و چرم بزی بپردازیم. پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید.

آشنایی با چرم گاوی و بزی

پیش از آن که به تفاوت چرم گاوی و چرم بزی اشاره کنیم، نیاز است تا به صورت مختصر با چرم گاوی و بزی آشنا شویم. چرم گاوی که به عنوان چرم‌های سنگین در بازار شناخته میشوند و به سبب برخورداری از ویژگی‌هایی همچون مقاومت در برابر حرارت، آب، کشش و شیوه نگهداری آسان جزء پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین نوع چرم به شمار می‌آیند. از طرفی نحوه دباغی چرم گاوی را میتوان به عنوان نقطه تمایز این نوع چرم با سایر چرم‌ها بیان نمود.
این در حالی است که چرم بزی همانطور که از نام آن پیداست، نتیجه دباغی پوست بز است که به دلیل بافت نرم و انعطاف پذیری بالا در دسته چرم‌های سبک قرار دارند. از این رو در تولید محصولاتی همچون کیف، دستکش، پالتو، کت چرمی و غیره به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه به کار میرود. اما لازم به ذکر است همین خاصیت چرم بز میتواند به ندرت موجب شکننده شدن آن شود.

اساسی‌ترین تفاوت چرم گاوی و چرم بزی

همانطور که میدانید میان چرم گاوی و بزی تفاوت‌هایی وجود دارد و همین مسئله موجب میشود تا محصولات تولیدی از هر کدام از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار باشد. از این رو در این بخش میخواهیم به اساسی‌ترین تفاوت چرم گاوی و چرم بزی اشاره کنیم که عبارتند از:

اساسی ترین تفاوت چرم گاوی و چرم بزی

• تفاوت در ظاهر

اگر بخواهیم از نظر ظاهری تفاوت چرم گاوی و چرم بزی را بیان کنیم باید بگوییم که با یک نگاه به چرم گاوی متوجه خواهید شد که این نوع چرم دانه‌های درشتی را داراست که به صورت یکنواخت درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. اما ظاهر چرم بزی دقیقا مخالف چرم گاوی است. به طوری که از دانه‌های ریزی برخوردار میباشد. آسیب‌ها و خراش‌هایی که بر روی پوست به جای میماند از دیگر تفاوت‌های ظاهری چرم گاوی و بزی به شمار می‌آید.

• تفاوت در وزن

از مهمترین و اساسی‌ترین تفاوت چرم گاوی و چرم بزی میتوان به وزن آنها اشاره کرد. این در حالی است که چرم بزی سبک‌تر میباشد. اما چرم گاوی از وزن سنگین‌تری برخوردار است.

• تفاوت در دوام و استحکام

چرم بزی به دلیل نرم بودن آن شکننده‌تر استو از نظر دوام و استحکام به نسبت چرم گاوی دوام کمتری دارند. در حالی که چرم گاوی ایستایی بیشتر واستحکام بالاتری دارد و از نرمی و لطافت کمتری برخورداراست.

• تفاوت در هزینه

برای آن که بخواهیم از نظر هزینه تفاوت چرم گاوی و چرم بزی را بررسی کنیم، میتوانیم بگوییم که چرم بزی به دلیل فراوانی و استحکام پایین دارای هزینه کمتری است و معمولا میتوان ارزان‌تر از چرم گاوی آن را تهیه نمود. اما چرم گاوی با توجه به استحکام و ماندگاری بالا و هم چنین ساخت آن از نژادهای خاص و کمیاب جزء چرم‌های گران قیمت به شمار می‌آید.

• تفاوت در انعطاف پذیری

میزان انعطاف پذیری را میتوان از دیگر تفاوت چرم گاوی و چرم بزی نام برد. به طوری که نرمی و لطافت چرم بزی موجب انعطاف پذیری بالای این نوع چرم شده است. در حالی که خشکی و سختی بالای چرم گاوی بر میزان انعطاف پذیری آن تاثیر میگذارد و از نظر انعطاف پذیری از میزان پایینتری به نسبت چرم بزی برخوردار است.

• تفاوت در ابعاد جلد

همانطور که میدانید از نظر جثه گاو از بز بزرگتر است. از این رو هر جلد چرم گاوی در مقایسه با بز دارای ابعاد بزرگتری است. همین مسئله موجب میشود تا به هنگام تولید محصولاتی با چرم گاوی ضایعات حاصل در حجم کمتری جمع آوری شود.

• تفاوت در کاربرد

از دیگر تفاوت چرم گاوی و چرم بزی میتوان به تفاوت در کاربرد آنها در صنایع مختلف اشاره نمود. گفتنی است برای محصولاتی که از نظر ظاهری نیاز به ایستایی بیشتری دارند همچون کیف پول، جا کارتی، کمربند و لباس‌های ظریف چرمی از چرم گاوی به کار گرفته میشود. در حالی که چرم بزی برای تولید محصولاتی مانند کیف زنانه و دستکش زنانه مورد استفاده قرار میگیرد.

• تفاوت در تنوع رنگبندی

به طور کلی چرم بزی در بازار را میتوانید با بیش از 30 رنگ مختلف تهیه کنید. اما چرم گاوی در مقایسه با چرم بزی از تنوع رنگی کمتری برخوردار است.

• تفاوت در ضخامت

چرم گاوی را میتوان با توجه به نوع محصول با ضخامت نازک و ضخیمی سفارش داد. اما در حالت کلی در خصوص تفاوت چرم گاوی و چرم بزی میتوان گفت چرم گاوی در مقایسه با چرم بزی دارای ضخامت بیشتری است.

چرم گاوی بهتر است یا چرم بزی؟

کارشناسان چرم کدام چرم را پیشنهاد میدهند؟ چرم گاوی یا چرم بزی؟

آشنایی با تفاوت چرم گاوی و چرم بزی میتواند در رسیدن به پاسخ این سوال شما را یاری کند. همانطور که گفته شد ضخامت و استحکام چرم گاوی از چرم بزی بیشتر است در حالی که چرم بزی از انعطاف پذیری و کشش بالاتری برخوردار میباشد. همچنین چرم بز به چرمی نرم و لطیفی معروف است و از نظر قیمتی میتوان گفت که چرم گاوی به نسبت چرم بزی جزء چرم‌های گران قیمت به شمار می‌آید. سبک وزن بودن چرم بزی در برابر چرم گاوی از دیگر تفاوت‌های چرم گاوی و چرم بزی به شمار می‌آید. اما کارشناسان چرم پیشنهاد میدهند برای انتخاب میان چرم گاوی و چرم بزی میبایست با در نظر گرفتن تفاوت‌های هر یک و با توجه به نوع محصولی که میخواهید تولید کنید، چرم مورد نظرتان را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی چرم گاوی و چرم بزی پرطرفدارترین و پرکاربردترین چرم‌های موجود در بازار شناخته میشوند که از نظر جوانب مختلف تفاوت‌هایی دارند. تفاوت در ظاهر، وزن، استحکام، انعطاف پذیری، کاربرد، هزینه و غیره از تفاوت چرم گاوی و چرم بزی به شمار می‌آید که توجه به هر کدام میتواند به شما در امر پاسخ به سوال “چرم گاوی بهتر است یا چرم بزی؟” یاری کند. ما در این مقاله سعی کردیم تفاوت میان چرم گاوی و چرم بزی را از نظر جوانب مختلف بررسی کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

اشتراک گذاری در :

مقالات مرتبط

تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟

سالهاست که چرم طبیعی به عنوان یک ماده ارزشمند با ویژگی های خاص شناخته میشود. حضور انواع مدلهای شیک و به روز کیف و کفش های چرمی در بازار نشان از آن است که چرم طبیعی هرگز از مد نمی افتد و چه بسا روز به روز به طرفداران آن افزوده میشود. اما در این میان یکی از اساسی ترین سوالاتی که اغلب علاقه مندان به چرم طبیعی با آن روبه رو هستند این است که “تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟” برای پاسخ به این سوال نیاز است تا علاوه بر آن که نسبت به چرم کیفی و چرم کفشی شناخت کاملی داشته باشید، تفاوت های این دو چرم را بدانید.

مطالعه بیشتر
ویژگی های هورس چرم

چرم هورس چیست؟

از میان انواع مختلف چرم طبیعی، لقب پرطرفدارترین و محبوب ترین چرم به چرم هورس تعلق دارد. سطحی نرم، پرزدار و مخملی شکل هورس چرم نشان از آن است که این نوع چرم طبیعی با روش پرداخت خاصی تولید میشود. از سوی دیگر اگر پردازش هورس به درستی انجام گیرد این چرم را میتوان به شیوه های مختلفی رنگ آمیزی نمود و طرح ها و الگوهای ویژه و خاصی را بر روی آن نقش بست.با این حال میتوان چرم طبیعی هورس را به عنوان یکی از باارزش ترین انواع چرم طبیعی معرفی نمود.

مطالعه بیشتر
چگونه کفش چرم تبریز را تشخیص دهیم؟

کفش چرم تبریز

کفش چرم تبریز تلفیقی از سبک مدرن و کفش اصیل است به طوری که می توان زیبایی ظاهری و کیفیت بالای آن را عامل اصلی شهرت این محصول چرمی در شهر تبریز دانست. تبریز، پایتخت چرم و کفش ایران، به عنوان بهترین و معروف‌ترین مرکز تولید انواع کفش های‌ چرم اصل زنانه و مردانه شناخته می شود. از طرفی آمارها نشان می دهد که حدود 80 درصد از چرم های دست دوز و محصولات آن در این شهر تولید و به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل است که تبریز توانسته بیشترین سهم را در بازار کفش چرم از آن خود کند.

مطالعه بیشتر
عمر چرم طبیعی چند سال است؟

طول عمر چرم طبیعی

زیبایی خیره کننده چرم طبیعی نشان از آن است که این ماده شیک و لوکس در صنعت مد به جایگاه ویژه‌ای دست یافته است به طوری که از آن به عنوان یک متریال پرطرفدار یاد میشود . در کنار زیبایی، گران قیمت بودن آن نسبت به سایر متریال‌ها موجب شده تا به یک ماده لوکس و باارزش تبدیل گردد. اما مهمترین و در عین حال پرتکرارترین سوالی که بسیاری از علاقه مندان به چرم طبیعی با وجود گران قیمت بودن چرم با آن روبه رو هستند این است که طول عمر چرم طبیعی چند سال است؟

مطالعه بیشتر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من

خرید بهترین و باکیفیت ترین
چرم های طبیعی