مهمترین ترفندهای تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

روش های تشخیص چرم طبیعی از صنعتی
چندین سال است که چرم طبیعی در صنعت تولید پوشاک، کیف چرمی و غیره به دلیل برخورداری از مزیت‌های بسیاری به عنوان یکی از مرغوب‌ترین مواد اولیه شناخته میشود. از طرف دیگر محصولاتی در بازار چرم وجود دارد که از چرم صنعتی ساخته شده‌اند و از نظر ظاهری با چرم طبیعی برابری میکنند. از این رو تشخیص چرم طبیعی از صنعتی از اصلی‌ترین چالش‌هایی است که بسیاری به هنگام خرید محصولات چرمی با آن مواجه میشوند.

آنچه در این مقاله می خوانید :

این در حالی است که شناسایی و تشخیص چرم طبیعی برای اغلب افراد به راحتی امکان پذیر نیست و در صورت تشخیص نادرست فرد، با پرداخت هزینه‌ی نسبتا بالا برای خرید چرم طبیعی به محصول تقلبی خواهد رسید. اما خبر خوب اینکه روش‌هایی وجود دارند که میتوان به واسطه‌ی آنها به محصولات چرم طبیعی و اصلی دست پیدا کرد. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی روش‌های تشخیص چرم طبیعی از صنعتی بپردازیم. پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید.

معرفی 8 روش مهم برای تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

باید خاطر نشان کرد میان چرم طبیعی و صنعتی تفاوت‌هایی است که با آگاهی از آنها میتوان به راحتی چرم طبیعی با کیفیت و مرغوبی را خریداری کرد. همانطور که گفته شد این روزها ترفندهای بیشماری وجود دارد که میتوان به واسطه‌ی آن چرم طبیعی را از صنعتی تشخیص داد. در ادامه میخواهیم به چند روش مهم برای تشخیص چرم طبیعی از صنعتی بپردازیم.

ترفندهای تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

1.تست سوراخ نشدن چرم

جالب است بدانید که چرم طبیعی به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی به راحتی قابلیت سوراخ شدن را ندارد. به طوری که سوراخ کردن چرم طبیعی و اصل با استفاده از وسیله‌ی نوک تیز یا سوزن امکان پذیر نیست. گفته میشود برای سوراخ کردن چرم به یک سنبه مخصوص نیاز است که در شرایط خاص بایستی از وسیله‌ای همچون چکش به همراه سنبه کمک گرفت. این در حالی است که چرم صنعتی به راحتی با یک شی نوک تیز سوراخ میشود.

2.تست تا کردن چرم

یکی از روش‌های تشخیص چرم طبیعی این است که محصول مورد نظر را کمی تا کنید. هنگامی که چرم پس از تا کردن و باز شدن، اثری بر روی آن باقی بماند یا به اصطلاح دو پوست شود میتوان گفت برای ساخت محصول از چرم طبیعی استفاده شده است. در حالی که چرم‌های صنعتی به گونه‌ای هستند که پس از تا شدن برجسته نمیشوند.

3.بررسی پرزهای چرم

بررسی پرزهای چرم را میتوان یکی از روش‌های مطمعنی است که از طریق آن چرم طبیعی از صنعتی به راحتی تشخیص داده میشود. میتوان گفت زمانی چرم طبیعی و اصل است که قسمت پشت آن دارای پرزهایی باشد. به طور کلی به هنگام لمس پشت چرم اگر سطح آن صاف صیقلی باشد چرم صنعتی است، در غیر این صورت چرم طبیعی خواهد بود.

4.بررسی بوی چرم

با استفاده از حس بویایی میتوان به آسانی تشخیص چرم طبیعی از صنعتی را انجام داد. این در حالی است که با بو کردن محصول مورد نظر اگر بوی حیوان یا بوی تندی را احساس کردید که به راحتی از بین نمیرود، میتوانید نتیجه بگیرید که برای ساخت آن از چرم طبیعی کمک گرفته شده است. به طوری که بوی پلاستیک محصول نشان دهنده‌ی چرم صنعتی میباشد.

8 روش مهم تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

5.بررسی لایه‌های محصول چرم

برای تشخیص چرم طبیعی کافی است لایه‌های محصول چرم را بررسی کنید. باید خاطر نشان کرد که چرم‌های طبیعی و اصل لایه لایه نمی‌باشند و کاملا یک تکه هستند. از این رو اگر به هنگام بررسی محصول لایه‌های ورق پلاستیکی، چسب و غیره را مشاهده کردید و یا متوجه شدید که محصول از چندین لایه تشکیل شده است میتوان بگویید که محصول از چرم صنعتی ساخته شده است. این روش معمولا برای محصولاتی همچون کمربند چرمی قابل استفاده میباشد.

6.تست قطره آب

تست قطره آب را میتوان به عنوان یکی از ساده‌ترین و راحت‌ترین ترفندهای تشخیص چرم طبیعی از صنعتی دانست. برای این کار به یک قطره آب و یک محصول چرمی نیاز دارید. به وسیله‌ی یک قطره چکان قطره آب را بر روی محصول بچکانید و چند دقیقه منتظر بمانید. گفتنی است اگر قطره آب پس از مدتی به آرامی چذب چرم شد میتوان نتیجه گرفت که چرم طبیعی و اصل میباشد. اما در صورتی که قطرات از روی چرم سرازیر شدند میتوان چرم مورد نظر را به عنوان یک چرم صنعتی معرفی نمود. به این دلیل که فوم‌ها به دلیل برخورداری از جنس پلاستیک قادر به جذب قطرات آب نیستند. لازم به ذکر است برای استفاده از این روش تنها یک قطره آب کافی است. زیرا بسیاری از چرم‌ها پس از تماس با آب لک میشوند و پاک نمودن آنها کار دشواری است.

7.توجه به بافت و طرح چرم

توجه به بافت و طرح چرم میتواند در تشخیص چرم طبیعی از صنعتی نقش موثری داشته باشد. باید خاطر نشان کرد از ویژگی‌های ظاهری چرم طبیعی میتوان به طراحی خاص و منحصر به فرد و بافت‌های فشرده و متراکم آن اشاره نمود. در حالی که چرم‌های صنعتی از الیاف متراکمی برخوردارند و جنس آنها پلاستیک است.

8.تست شعله یا آتش زدن چرم

گفتنی است این روش برای افراد عادی مناسب نیست و بیشتر افرادی میتوانند از این روش بهره گیرند که فعالیت آنها در حوزه تولید محصولات چرمی باشد. آتش زدن یک تکه چرم را میتوان به عنوان یکی از روش‌های تشخیص چرم طبیعی از صنعتی برای این دسته از افراد بیان نمود. به طور کلی چرم طبیعی و مرغوب در تماس با آتش به یکباره شعله ور نمیشود و به آرامی میسوزد. از طرفی در زمان تست شعله چرم اگر بوی حاصل از سوختن ، بوی طبیعی باشد میتوان گفت که چرم مورد نظر چرم طبیعی است. اما اگر بوی مواد نفتی یا پلاستیک را احساس کردید میتوانید نتیجه بگیرید که شما یک تکه از چرم صنعتی را آتش زده اید.

نتیجه گیری

درست است که تشخیص چرم طبیعی از صنعتی نیازمند تجربه بسیاری میباشد اما بهره مندی از روش‌ها و ترفندهایی و هم چنین آگاهی از تفاوت‌های میان چرم طبیعی و صنعتی میتواند نقش موثری در تشخیص این دو چرم ایفا کند. تست سوراخ نشدن، تست شعله، تست قطره آب، بررسی بوی چرم، لایه‌ها و هم چنین بررسی پرزهای چرم از جمله روش‌هایی است که میتوان از طریق آن به راحتی چرم طبیعی از صنعتی را تشخیص داد. ما در این مقاله سعی کردیم با بررسی 8 روش مهم به شما در امر تشخیص چرم طبیعی از صنعتی یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در :

مقالات مرتبط

تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟

سالهاست که چرم طبیعی به عنوان یک ماده ارزشمند با ویژگی های خاص شناخته میشود. حضور انواع مدلهای شیک و به روز کیف و کفش های چرمی در بازار نشان از آن است که چرم طبیعی هرگز از مد نمی افتد و چه بسا روز به روز به طرفداران آن افزوده میشود. اما در این میان یکی از اساسی ترین سوالاتی که اغلب علاقه مندان به چرم طبیعی با آن روبه رو هستند این است که “تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟” برای پاسخ به این سوال نیاز است تا علاوه بر آن که نسبت به چرم کیفی و چرم کفشی شناخت کاملی داشته باشید، تفاوت های این دو چرم را بدانید.

مطالعه بیشتر
ویژگی های هورس چرم

چرم هورس چیست؟

از میان انواع مختلف چرم طبیعی، لقب پرطرفدارترین و محبوب ترین چرم به چرم هورس تعلق دارد. سطحی نرم، پرزدار و مخملی شکل هورس چرم نشان از آن است که این نوع چرم طبیعی با روش پرداخت خاصی تولید میشود. از سوی دیگر اگر پردازش هورس به درستی انجام گیرد این چرم را میتوان به شیوه های مختلفی رنگ آمیزی نمود و طرح ها و الگوهای ویژه و خاصی را بر روی آن نقش بست.با این حال میتوان چرم طبیعی هورس را به عنوان یکی از باارزش ترین انواع چرم طبیعی معرفی نمود.

مطالعه بیشتر
چگونه کفش چرم تبریز را تشخیص دهیم؟

کفش چرم تبریز

کفش چرم تبریز تلفیقی از سبک مدرن و کفش اصیل است به طوری که می توان زیبایی ظاهری و کیفیت بالای آن را عامل اصلی شهرت این محصول چرمی در شهر تبریز دانست. تبریز، پایتخت چرم و کفش ایران، به عنوان بهترین و معروف‌ترین مرکز تولید انواع کفش های‌ چرم اصل زنانه و مردانه شناخته می شود. از طرفی آمارها نشان می دهد که حدود 80 درصد از چرم های دست دوز و محصولات آن در این شهر تولید و به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل است که تبریز توانسته بیشترین سهم را در بازار کفش چرم از آن خود کند.

مطالعه بیشتر
عمر چرم طبیعی چند سال است؟

طول عمر چرم طبیعی

زیبایی خیره کننده چرم طبیعی نشان از آن است که این ماده شیک و لوکس در صنعت مد به جایگاه ویژه‌ای دست یافته است به طوری که از آن به عنوان یک متریال پرطرفدار یاد میشود . در کنار زیبایی، گران قیمت بودن آن نسبت به سایر متریال‌ها موجب شده تا به یک ماده لوکس و باارزش تبدیل گردد. اما مهمترین و در عین حال پرتکرارترین سوالی که بسیاری از علاقه مندان به چرم طبیعی با وجود گران قیمت بودن چرم با آن روبه رو هستند این است که طول عمر چرم طبیعی چند سال است؟

مطالعه بیشتر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

خرید بهترین و باکیفیت ترین
چرم های طبیعی