دباغی چرم طبیعی

دباغی چرم طبیعی چیست؟
دباغی چرم طبیعی، بدون شک این اصطلاح را بارها شنیده‌اید؛ میتوان گفت از دیرباز تا به امروز دباغی چرم از عوامل تاثیر گذار بر دوام و استحکام آن شناخته میشود. به طوری که در مراحل تولید چرم طبیعی، دباغی با هدف جلوگیری از تجزیه و حفظ ماندگاری آن صورت میگیرد.وجود انواع مختلفی از چرم طبیعی نشان دهنده این است که هر کدام با دباغی خاصی تولید و به بازار عرضه میشوند.از این رو دباغی چرم طبیعی با روش‌های مختلفی انجام گرفته و هر تولیدکننده چرم طبیعی ممکن است از یکی از روش‌ها استفاده نماید.

آنچه در این مقاله می خوانید :

البته باید خاطر نشان کرد با پیشرفت فناوری و حضور دستگاه‌های صنعتی برای دباغی چرم، پروسه دباغی چرم طبیعی نیز با تغییراتی مواجه شده است. این در حالی است که به نسبت گذشته میتوان با بهره مندی از روش‌های مختلف، دباغی را به ساده‌ترین حالت انجام داد. اگر قصد خرید چرم طبیعی را دارید و میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد دباغی چرم طبیعی به دست آورید، این مطالب را از دست ندهید در این محتوا قصد داریم تا مطالبی را در خصوص دباغی چرم و روش‌های آن در اختیارتان قرار دهیم.

دباغی چرم طبیعی چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم در واقع دباغی چرم طبیعی به فرآیندی گفته میشود که پس از آماده سازی پوست حیوانات مختلف بر روی آنها فرآیندی سخت و پیچیده و در عین حال ظریف اعمال شده و در نهایت به چرم تبدیل میشوند. این در حالی است که برای حفظ کیفیت و جلوگیری از عوامل موثر بیرونی بر روی پوست بایستی تغییراتی بر روی پوست ایجاد شود. البته ناگفته نماند این تغییرات نباید در ماهیت پوست خللی وارد کند. هم چنین لازم به ذکر است با توجه به نوع پوست، مدت زمان دباغی چرم طبیعی از چندین روز تا چندین ماه متغیر خواهد بود.

روش‌های دباغی چرم طبیعی

بهترین راه برای جلوگیری از فساد و تجزیه پوست، دباغی چرم طبیعی است. همانطور که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد، دباغی چرم با روش‌های مختلفی انجام میشود که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت:

دباغی گیاهی چرم

دباغی چرم طبیعی با استفاده از گیاهان و دود را میتوان از روش‌های سنتی معرفی نمود که به واسطه‌ی آن میتوان چرم‌های منعطف و در عین حال ضخیم تولید کرد. از این رو بهترین روش برای دباغی پوست گاو، دباغی گیاهی است. البته لازم به ذکر است با توجه به کیفیت پایین چرم تولید شده با استفاده از این روش و زمانبر بودن آن کمتر تولیدکننده‌ای این روش را برای دباغی پوست انتخاب میکند. اما خوب است بدانید به دلیل آن که مواد سمی و مضر در دباغی گیاهی چرم به نسبت روش‌های دیگر کمتر تولید میشود، برای محیط زیست بسیار مفید است.

روش‌های دباغی چرم طبیعی

دباغی کروم چرم

گفته میشود دباغی بیشتر چرم‌های موجود در بازار چرم طبیعی تبریز، به روش دباغی چرم کروم میباشد. اگر بخواهیم مراحل دباغی چرم طبیعی این روش را به زبان ساده‌تر بیان کنیم میتوان گفت نخست پوست‌ها را در محلول کروم خیسانده میشود. البته نگفته نماند با توجه به آبی رنگ بودن نمک کروم تمامی چرم‌های تولید و عرضه شده به این روش به چرم آبی نیز معروف هستند. حال در مرحله بعدی پوست‌ها بر اساس ضخامت و کیفیت مد نظر برش داده میشوند. پس از آن پوست‌های برش خورده به مراحل بعدی از جمله گرفتن چربی، اسیدی کردن و رنگ آمیزی فرستاده شده و در انتها چرم طبیعی با روش دباغی کروم تولید و آماده عرضه به بازار و فروشگاه‌های چرم میشود. اگر بخواهیم خصوصیات چرم کرومی را با چرم طبیعی پرداخت شده به روش گیاهی را با یکدیگر مقایسه کنیم میتوان گفت چرم کرومی در برابر آب مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد و از نرمی و انعطاف پذیری بالایی به نسبت چرم تولید شده به روش دباغی گیاهی برخوردار است. از این رو چرم کرومی بیشترین کاربرد را در دوخت کفش‌ها و لباس‌های زمستانی دارد.

دباغی پوست با زاج سفید

عنوان قدیمی‌ترین روش دباغی چرم طبیعی به دباغی پوست با زاج سفید تعلق دارد. جالب است بدانید تهیه زاج سفید هم به صورت آزمایشگاهی انجام شده و هم به صورت طبیعی استخراج میشود. با توجه به این که زاج سفید یا نمک آلومینیوم در مراحل دباغی پوست حیوانات را رنگی نمیکند، از این رو میتوان گفت بر موهای پوست اثری بر جای نمیگذارد. در حالی که دباغی چرم با روش کروم موهای پوست را تحت تاثیر قرار میدهد و بی رنگی آنها را به همراه دارد. بنابراین بهترین روش دباغی برای پوست گوسفند و گوساله، دباغی پوست با زاج سفید است.
باید خاطر نشان کرد چرم‌هایی که با زاج سفید دباغی میشوند شکننده و بسیار خشک میباشند. از این رو در مراحل تولید آن روغن خاصی به کار گرفته شده که موجب نرمی و انعطاف پذیری بافت چرم طبیعی تولید شده با زاج سفید میشود. هم چنین حساسیت بالای پوست به آب از دیگر خصوصیات دباغی پوست با زاج سفید به شمار می‌آید.

دباغی پوست با فرمالدهیدها

لازم به ذکر است دباغی پوست با فرمالدهیدها جزء آسیب پذیرترین روش‌های دباغی چرم طبیعی بیان میشود. با این حال چرم‌های دباغی شده با این روش از قابلیت‌هایی همچون بالا بودن جذب آب و مقاومت بالا در برابر آب برخوردار است. اما با توجه به این که خطراتی برای کارگران به دنبال دارد و بسیاری به فرمالدهیدها حساسیت دارند، این روش در حال منسوخ شدن است. به طوری که دباغی چرم کروم در مراحل تولید چرم طبیعی به عنوان روشی کارآمد مورد استفاده قرار میگیرد. گفتنی است دباغی با مواد گرفته شده از مغز حیوانات را میتوان زیر مجموعه ای از این روش معرفی نمود که جذب آب در این نوع چرم‌های تولید شده بسیارعالی و فوق العاده است.

دباغی چرم طبیعی

دباغی چرم با روغن گیاهی و حیوانی

از دیگر روش‌های دباغی چرم طبیعی میتوان به دباغی چرم با روغن گیاهی و حیوانی اشاره کرد. روغن گل سرخ خالص از جمله روغن‌های گیاهی است که در فرآیند دباغی مورد استفاده قرار میگیرد. به طوری که چرم پرداخت شده با این روش تا مدت طولانی بوی گل سرخ را به همراه خواهد داشت. از دلایل گران قیمت بودن چرم‌های تولید شده با روغن گیاهی و حیوانی میتوان سخت بودن فرآیند دباغی این روش دانست.

نتیجه گیری

در نهایت این ماندگاری و استحکام بالای چرم طبیعی است که آن را به یک ماده ارزشمند تبدیل کرده است. از آن جایی که دباغی چرم طبیعی از عوامل موثر در حفظ و ماندگاری چرم به شمار می‌آید، بنابراین در مراحل تولید این ماده با ارزش به دباغی چرم توجه ویژه‌ای میشود. گفتنی است دباغی چرم به روش‌ها مختلفی انجام میشود که هریک از ویژگی‌های خاصی برخوردارند. در این مقاله سعی کردیم با بررسی روش‌های دباغی چرم اطلاعاتی را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

اشتراک گذاری در :

مقالات مرتبط

تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟

سالهاست که چرم طبیعی به عنوان یک ماده ارزشمند با ویژگی های خاص شناخته میشود. حضور انواع مدلهای شیک و به روز کیف و کفش های چرمی در بازار نشان از آن است که چرم طبیعی هرگز از مد نمی افتد و چه بسا روز به روز به طرفداران آن افزوده میشود. اما در این میان یکی از اساسی ترین سوالاتی که اغلب علاقه مندان به چرم طبیعی با آن روبه رو هستند این است که “تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟” برای پاسخ به این سوال نیاز است تا علاوه بر آن که نسبت به چرم کیفی و چرم کفشی شناخت کاملی داشته باشید، تفاوت های این دو چرم را بدانید.

مطالعه بیشتر
ویژگی های هورس چرم

چرم هورس چیست؟

از میان انواع مختلف چرم طبیعی، لقب پرطرفدارترین و محبوب ترین چرم به چرم هورس تعلق دارد. سطحی نرم، پرزدار و مخملی شکل هورس چرم نشان از آن است که این نوع چرم طبیعی با روش پرداخت خاصی تولید میشود. از سوی دیگر اگر پردازش هورس به درستی انجام گیرد این چرم را میتوان به شیوه های مختلفی رنگ آمیزی نمود و طرح ها و الگوهای ویژه و خاصی را بر روی آن نقش بست.با این حال میتوان چرم طبیعی هورس را به عنوان یکی از باارزش ترین انواع چرم طبیعی معرفی نمود.

مطالعه بیشتر
چگونه کفش چرم تبریز را تشخیص دهیم؟

کفش چرم تبریز

کفش چرم تبریز تلفیقی از سبک مدرن و کفش اصیل است به طوری که می توان زیبایی ظاهری و کیفیت بالای آن را عامل اصلی شهرت این محصول چرمی در شهر تبریز دانست. تبریز، پایتخت چرم و کفش ایران، به عنوان بهترین و معروف‌ترین مرکز تولید انواع کفش های‌ چرم اصل زنانه و مردانه شناخته می شود. از طرفی آمارها نشان می دهد که حدود 80 درصد از چرم های دست دوز و محصولات آن در این شهر تولید و به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل است که تبریز توانسته بیشترین سهم را در بازار کفش چرم از آن خود کند.

مطالعه بیشتر
عمر چرم طبیعی چند سال است؟

طول عمر چرم طبیعی

زیبایی خیره کننده چرم طبیعی نشان از آن است که این ماده شیک و لوکس در صنعت مد به جایگاه ویژه‌ای دست یافته است به طوری که از آن به عنوان یک متریال پرطرفدار یاد میشود . در کنار زیبایی، گران قیمت بودن آن نسبت به سایر متریال‌ها موجب شده تا به یک ماده لوکس و باارزش تبدیل گردد. اما مهمترین و در عین حال پرتکرارترین سوالی که بسیاری از علاقه مندان به چرم طبیعی با وجود گران قیمت بودن چرم با آن روبه رو هستند این است که طول عمر چرم طبیعی چند سال است؟

مطالعه بیشتر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

خرید بهترین و باکیفیت ترین
چرم های طبیعی