معرفی انواع چرم بر اساس ضخامت چرم طبیعی

معرفی انواع چرم بر اساس ضخامت چرم طبیعی
این روزها در صنعت مد و پوشاک چرم طبیعی به عنوان یکی از محصولات با ارزش و در عین حال لوکس به شمار می‌آید. گفتنی است ظاهر چشم نواز و زیبای چرم طبیعی موجب شده تا بهره مندی از آنها در ساخت محصولاتی همچون کیف، کفش، کمربند، لباس و غیره بر جذابیت آنها بیفزاید. به عبارت دیگر چرم طبیعی انواع مختلفی دارد که بر اساس معیارهایی تقسیم بندی میشوند. این در حالی است هر یک، از ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فردی برخوردار میباشد.

آنچه در این مقاله می خوانید :

ضخامت چرم طبیعی یکی از معیارهایی است که چرم طبیعی بر مبنای آن به سه دسته سبک، نیمه سنگین ، سنگین  تقسیم بندی میشود. اگر شما هم علاقه مند به چرم طبیعی و محصولات آن هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. ما در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را در خصوص انواع چرم بر اساس ضخامت چرم طبیعی در اختیارتان قرار دهیم.

نگاهی کوتاه به چرم طبیعی

پیش از آن که بخواهیم به معرفی انواع چرم بر اساس ضخامت چرم طبیعی بپردازیم، نیاز است تا در ابتدا نگاه کوتاهی به چرم طبیعی داشته باشیم. برخی بر این باورند که چرم طبیعی تنها از پوست گاو به دست می‌آید، در حالی که در صنعت چرم سازی علاوه بر پوست گاو از پوست حیواناتی همچون پوست گوسفند، مار، بز، شترمرغ و غیره برای تولید چرم طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است پس از ورود پوست حیوانات به کارخانه به منظور تبدیل پوست از حالت آسیب پذیر و خام به جنسی محکم با طول عمری بالا فرآیندهایی تحت عنوان دباغی بر روی آن انجام میشود که در نهایت چرم طبیعی به دست می‌آید.

انواع چرم بر اساس ضخامت چرم طبیعی

انواع چرم بر اساس ضخامت چرم طبیعی

همانطور که در ابتدا گفته شد، چرم‌ طبیعی را میتوان در انواع مختلفی در بازار تهیه کرد. به طوری که هر کدام از آنها بر اساس فرآیند تولید متفاوت از پوست حیوانات خاصی ساخته میشوند. در این بخش میخواهیم بر اساس ضخامت چرم طبیعی انواع چرم را به شما معرفی کنیم.

چرم سبک

گفتنی است بر اساس ضخامت چرم طبیعی، چرم سبک از انواع چرم طبیعی به شمار می‌آید که از پوست حیواناتی همچون گوسفند، بره، بزغاله و بز تولید میشود. نرمی خاص، ظرافت و وزن سبک آن را میتوان به عنوان مهمترین ویژگی‌های چرم سبک بیان کرد. البته ناگفته نماند قابلیت‌های منحصر به فرد این نوع چرم باعث شده تا نام چرم سبک را برای آن در نظر گرفت. اگر چرم سبک را از نزدیک مشاهده کنید متوجه خواهید شد که این نوع چرم در مقایسه با انواع دیگر چرم‌ها از ضخامت کمتری برخوردار است.
باید خاطر نشان کرد چرم سبک بیشترین کاربرد را در زمینه پوشاک چرم طبیعی دارد. به طوری که به دلیل سبکی و راحتی این نوع چرم، میتواند گزینه مناسبی برای استفاده از آنها در تولید انواع لباس چرم، کلاه، کاپشن چرم، دستکش و غیره باشد. هم چنین با توجه به کیفیت پایین چرم سبک از آن به عنوان آستری کفش و لباس نیز به کار گرفته میشود. البته لازم به ذکر است ویژگی‌ها و ضخامت کم چرم سبک شرایطی را فراهم نموده تا در مقایسه با انواع دیگر در معرض آسیب پذیری بیشتری قرار بگیرد. از این رو میبایست در مراقبت و نگهداری از این نوع چرم نهایت دقت را به عمل آورد.

چرم نیمه سنگین

از دیگر انواع چرم که بر اساس ضخامت چرم طبیعی تقسیم بندی میشود، میتوان به چرم نیمه سنگین اشاره کرد. برای تهیه و تولید چرم نیمه سنگین از پوست نسبتا ضخیم حیواناتی همچون شترمرغ و کروکودیل، نهنگ عنبر، تمساح و غیره کمک گرفته میشود. از طرفی به دلیل آن که دستیابی به پوست این نوع حیوانات کار سخت و دشواری است، بنابراین چرم نیمه سنگین به عنوان چرم‌های کمیاب شناخته میشوند. همچنین از نظر اقتصادی باید گفت برای تهیه آن میبایست هزینه بسیاری را پرداخت نمود. کیفیت مطلوب این نوع چرم باعث شده تا در تولید کلاه‌های لوکس و شیک و محصولاتی که بیشتر جنبه تزئینی دارند از آن استفاده شود.

چرم سنگین

عنوان باکیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین نوع چرمی که بر اساس ضخامت چرم طبیعی در دسته سوم قرار گرفته است به چرم سنگین تعلق دارد. اگر بخواهیم در خصوص تولید این نوع چرم صحبت کنیم میتوانیم بگوییم که چرم سنگین از دباغی پوست حیواناتی همچون گاو، شتر، گاومیش و غیره به دست می‌آید. ضخامت چرم سنگین به گونه‌ای است که با توجه به نیاز و نحوه استفاده از آنها از 1.4 میلیمتر تا 2.5 میلیمتر قابل تغییر است. از مهمترین قابلیت‌های چرم سنگین میتوان به استحکام و دوام بالای آن اشاره کرد. به همین خاطر به دلیل برخورداری از ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی که دارد در تولید زیره و رویه‌ی کفش، کیف، کاپشن‌های چرمی، تسمه ماشین بهترین گزینه محسوب میشود. ناگفته نماند با گذشت چندین سال و استفاده از آن نه تنها از جذابیت ظاهری آنها کاسته نشده چه بسا بر زیبایی آنها نیز افزوده میشود.

از نظر ضخامت چرم طبیعی، کدام چرم بهترین است؟

از نظر ضخامت چرم طبیعی، کدام چرم بهترین است؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت بهترین نوع چرم طبیعی از نظر ضخامت، چرم گاوی است. اگر بخواهیم دقیقتر در خصوص این موضوع صحبت کنیم باید بگوییم که چرم طبیعی گاوی که در دسته چرم سنگین است که استفاده از آنها در ساخت محصولات چرمی میتواند تضمین کننده کیفیت و ماندگاری آنها در طولانی مدت باشد. از این رو میتوان گفت از میان انواع چرم که بر مبنای ضخامت چرم طبیعی تقسیم بندی میشوند، چرم گاوی به عنوان بهترین چرم شناخته میشود.

نتیجه گیری

به طور کلی چرم طبیعی از پوست حیوانات مختلفی به دست می‌آید که هر یک از ویژگی‌های ظاهری و قابلیت‌های خاصی برخوردار است. از این رو چرم طبیعی بر اساس معیارهای مختلفی همچون کیفیت، شکل ظاهری، ضخامت و غیره به دسته بندی‌هایی تقسیم میشوند. ضخامت چرم طبیعی از جمله معیارهایی است که بر مبنای آن میتوان چرم را به سه دسته سبک، نیمه سنگین، سنگین دسته بندی نمود که هر کدام از آنها از پوست حیوانات مختلفی به دست می‌آیند. ما در این مقاله سعی کردیم با بررسی انواع چرم بر اساس ضخامت چرم طبیعی به شما در این امر یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

 

 

 

 

اشتراک گذاری در :

مقالات مرتبط

تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟

سالهاست که چرم طبیعی به عنوان یک ماده ارزشمند با ویژگی های خاص شناخته میشود. حضور انواع مدلهای شیک و به روز کیف و کفش های چرمی در بازار نشان از آن است که چرم طبیعی هرگز از مد نمی افتد و چه بسا روز به روز به طرفداران آن افزوده میشود. اما در این میان یکی از اساسی ترین سوالاتی که اغلب علاقه مندان به چرم طبیعی با آن روبه رو هستند این است که “تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟” برای پاسخ به این سوال نیاز است تا علاوه بر آن که نسبت به چرم کیفی و چرم کفشی شناخت کاملی داشته باشید، تفاوت های این دو چرم را بدانید.

مطالعه بیشتر
ویژگی های هورس چرم

چرم هورس چیست؟

از میان انواع مختلف چرم طبیعی، لقب پرطرفدارترین و محبوب ترین چرم به چرم هورس تعلق دارد. سطحی نرم، پرزدار و مخملی شکل هورس چرم نشان از آن است که این نوع چرم طبیعی با روش پرداخت خاصی تولید میشود. از سوی دیگر اگر پردازش هورس به درستی انجام گیرد این چرم را میتوان به شیوه های مختلفی رنگ آمیزی نمود و طرح ها و الگوهای ویژه و خاصی را بر روی آن نقش بست.با این حال میتوان چرم طبیعی هورس را به عنوان یکی از باارزش ترین انواع چرم طبیعی معرفی نمود.

مطالعه بیشتر
چگونه کفش چرم تبریز را تشخیص دهیم؟

کفش چرم تبریز

کفش چرم تبریز تلفیقی از سبک مدرن و کفش اصیل است به طوری که می توان زیبایی ظاهری و کیفیت بالای آن را عامل اصلی شهرت این محصول چرمی در شهر تبریز دانست. تبریز، پایتخت چرم و کفش ایران، به عنوان بهترین و معروف‌ترین مرکز تولید انواع کفش های‌ چرم اصل زنانه و مردانه شناخته می شود. از طرفی آمارها نشان می دهد که حدود 80 درصد از چرم های دست دوز و محصولات آن در این شهر تولید و به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل است که تبریز توانسته بیشترین سهم را در بازار کفش چرم از آن خود کند.

مطالعه بیشتر
عمر چرم طبیعی چند سال است؟

طول عمر چرم طبیعی

زیبایی خیره کننده چرم طبیعی نشان از آن است که این ماده شیک و لوکس در صنعت مد به جایگاه ویژه‌ای دست یافته است به طوری که از آن به عنوان یک متریال پرطرفدار یاد میشود . در کنار زیبایی، گران قیمت بودن آن نسبت به سایر متریال‌ها موجب شده تا به یک ماده لوکس و باارزش تبدیل گردد. اما مهمترین و در عین حال پرتکرارترین سوالی که بسیاری از علاقه مندان به چرم طبیعی با وجود گران قیمت بودن چرم با آن روبه رو هستند این است که طول عمر چرم طبیعی چند سال است؟

مطالعه بیشتر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من

خرید بهترین و باکیفیت ترین
چرم های طبیعی