شستن چرم

شستن چرم چگونه است؟
یکی از چالش‌هایی که بسیاری از علاقه مندان به محصولات چرمی با آن رو به رو هستند، شستن چرم است. عده‌ای بر این باورند که چرم قابلیت جذب آلودگی محیط را ندارد. اما واقعیت این است که محصولات ساخته شده از این ماده با ارزش و زیبا، به مرور زمان و در اثر استفاده مداوم کثیف میشوند. از این رو آشنایی با نحوه شستن چرم طبیعی و چرم مصنوعی و توجه به نکاتی در خصوص شست و شوی چرم میتواند کمک بسزایی در تمیز نمودن محصولات چرم داشته باشد.

آنچه در این مقاله می خوانید :

از این رو اگر شما هم دغدغه شستن چرم با آب را دارید، پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. ما در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را در خصوص نحوه شستن چرم طبیعی و چرم مصنوعی در اختیارتان قرار دهیم و در انتها به این سوال پاسخ دهیم که ” آیا آب قاتل چرم است؟”

دانستی‌هایی که پیش از شستن چرم طبیعی باید بدانید!

پیش از آن که در خصوص نحوه شستن چرم صحبت کنیم باید بگوییم که به طور کلی تمامی انواع چرم‌های طبیعی از قابلیت نفوذپذیری بالایی برخوردارند. به عبارت دیگر قابل شستشو نیستند. از این رو تمامی چرم‌های موجود در سطح کشور چه چرم کیفی و چه چرم کفشی به راحتی آب را درون خود جذب میکنند.اما باید خاطر نشان کرد از آن جایی که چرم‌هایی همچون چرم نبوک و هورس بدون فینیش هستند برای تمیز نمودن آن حتی نمیتوان از یک دستمال نم‌دار استفاده کرد. البته برای چرم نبوک پاک کن مخصوصی وجود دارد که میتوان سطح چرم را از آلودگی‌ها پاک نمود. در مورد چرم‌های فینیش دار باید گفت به دلیل وجود رنگ رخ چرم میتوان از یک دستمال نرم و آغشته به مایع استفاده نمود. به این صورت که در ابتدا یک دستمال آغشته به مایع را بر روی سطح کیف یا کفش چرمی بکشید و بلافاصله کف موجود بر روی سطح را با یک دستمال نم‌دار پاک کنید. سپس برای آن که نم موجود بر روی چرم خشک شود، بایستی آن را به مدت 10 الی 15 دقیقه در هوای آزاد قرار دهید. ناگفته نماند احتمال نفوذ آب از پشت چرم در مقایسه با رخ چرم بسیار بالا است. البته یک نوع چرم طبیعی در بازار موجود است که به دلیل به کارگیری از مواد ضد آب در مراحل تولید میتوان آن را در تماس با آب قرار داد که در ادامه در مورد نحوه شستن آن توضیحاتی را برایتان شرح میدهیم.

شستن چرم چگونه انجام میشود؟

“چرم را چگونه بشوریم؟ ” این سوال شاید جزء مهمترین سوالاتی است که ذهن بسیاری از خریداران محصولات چرمی را به خود مشغول کرده باشد. همانطور که میدانید چرم به عنوان یکی از لوکس‌ترین و با ارزش‌ترین ماده اولیه در بازار شناخته میشود، از این رو نگهداری و شست و شوی چرم نیازمند دقت بسیاری است. از طرفی چرم‌ها به دو دسته چرم طبیعی و چرم مصنوعی تقسیم بندی میشوند که برای شستشوی هر یک میبایست روش و نکات خاص و منحصر به فردی را به کار گرفت. در ادامه میخواهیم به نحوه شستن چرم طبیعی و چرم مصنوعی بپردازیم.

نحوه شستن چرم طبیعی

از آنجایی که چرم طبیعی جزء گران‌ترین چرم‌ها به شمار می‌آید، از این رو در نظر گرفتن نکاتی به هنگام شست و شوی چرم طبیعی میتواند به شما کمک کند تا بتوانید بدون آن که آسیبی به چرم طبیعی وارد کنید، آن را به صورت اصولی بشویید. به یاد داشته باشید که تحت هیچ شرایطی چرم طبیعی را به یکباره داخل تشت آب فرو نبرید. به این دلیل که رسیدن آب به پشت چرم موجب میشود تا زیبایی و انعطاف پذیری آن تحت تاثیر قرار گیرد. برای آن که بتوانید شستن چرم طبیعی را در خانه انجام دهید میتوانید از دو روش شستن چرم با دست و لباسشویی بهره گیرید.

مهمترین نکات شستن چرم با دست و لباسشویی

مهمترین نکات در شستن چرم طبیعی با دست و لباسشویی

برای شستن چرم طبیعی که در بخش‌‌های ابتدایی به ضد آب بودن آنها اشاره شد نیاز است برای شستن این نوع چرم طبیعی با دست و لباسشویی نکاتی را مد نظر قرار دهید که عبارتند از:
• گفتنی است برای شست و شوی چرم طبیعی با دست میبایست از پودر صابون و آب ولرم استفاده شود. البته باید خاطر نشان کرد تا حد امکان سعی کنید آلودگی چرم را با یک دستمال مرطوب تمیز نمایید. اما اگر ناچار به انتخاب شستن چرم طبیعی شدید، لازم است تا پس از آن که پودر صابون با آب ولرم به خوبی ترکیب شد، چرم را پس از گذاشتن داخل محلول به آرامی دست بکشید. لازم به ذکر است از چنگ زدن چرم به شدت خودداری کنید.
• برای تهیه صابون‌های مخصوص چرم طبیعی میتوانید به فروشگاه‌های چرم مراجعه کنید. اما اگر موفق به خرید صابون‌های مخصوص نشدید، میتوانید برای شست و شوی چرم طبیعی از مایع ظرف شویی کمک بگیرید.
• برای آن که بتوانید تشخیص دهید که شوینده انتخابی شما با چرم سازگاری دارد یا خیر، میتوانید به جای آن که تمام چرم را در داخل محلول آب و کف خیس کنید تنها بخشی از آن را به محلول آغشته کنید.
• پس از آن که شستشوی چرم با دست به پایان رسید، نوبت به آبکشی آن است. گفته میشود برای آبکشی چرم طبیعی بهتر است چرم را به یک چوب لباسی آویزان کنید و برای پاک نمودن آن از دوش یا شلنگ آب ولرم که مایل به آب سرد است کمک بگیرید و تمامی قسمت‌های چرم را بشویید.
• برای شستشوی چرم طبیعی با لباسشویی بهتر است از مایع لباسشویی و مشکین شوی استفاده شود و هرگز پودر لباسشویی معمولی را برای چرم انتخاب نکنید.
• مایع شوینده برای شست و شوی چرم طبیعی در لباسشویی بایستی در حجم کم مصرف شود. هم چنین دمای مناسب برای شستن این نوع چرم حداکثر 30 درجه است.

چگونه چرم مصنوعی را بشوییم؟

اگر بخواهیم در مورد نحوه شستن چرم مصنوعی صحبت کنیم میتوانیم بگوییم که بهترین روش برای جلوگیری از پوسته شدن چرم مصنوعی، شست و شو با دست است و توصیه میشود تا حد امکان از ماشین لباسشویی استفاده نشود . هم چنین باید خاطر نشان کرد نحوه شست و شوی چرم مصنوعی با دست همانند چرم طبیعی است. به گونه‌ای که با آماده نمودن محلول مایع لباسشویی و آب ولرم متمایل به آب سرد، نیاز است تا چند دقیقه چرم مصنوعی را در داخل این محلول قرار دهید و پس از آن به صورت دایره وار چرم را شستشو داده و مرحله آبکشی را انجام دهید و در انتها برای خشک کردن چرم مصنوعی کافی است تا چرم مصنوعی را در معرض هوا در زیر سایه قرار داد. پس از خشک شدن چرم برای آن که انعطاف پذیری بافت چرم و شفافیت آن دوباره به حالت اول باز گردد میتوانید از روغن‌های مخصوصی برای این کار استفاده کنید. این کار موجب میشود تا به بافت چرم آسیبی وارد نشود و از طرفی کیفیت آن تحت تاثیر قرار نگیرد و از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار باشد.

آیا آب قاتل چرم است؟

آیا آب قاتل چرم است؟

برای پاسخ به این سوال میتوان گفت زمانی که چرم در معرض آب قرار میگیرد، قادر به نشان دادن مقاومت بسیاری در برابر آب نمیباشد. از طرفی به دلیل برخورداری از قابلیت نفوذ پذیری مواد چرم، هنگامی که آب در حجم زیادی وارد بافت چرم شود، شرایطی ایجاد میشود تا چرم پس از خشک شدن حالت سفت و خشکی به خود میگیرد. بنابراین اگر به اندازه کافی چرم خشک نشود، آب داخل بافت چرم باقی میماند و منجر به کپک زدن و پوسیدگی چرم خواهد شد. بنابراین میتوان آب را قاتل چرم دانست. البته ناگفته نماند این مسئله برای عطر و اسپری‌های خوشبوکننده نیز صادق است. از این رو اگر میخواهید از عطر استفاده کنید حتما از اسپری کردن عطر به صورت مستقیم بر روی چرم خودداری کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی شستن چرم چه طبیعی و چه مصنوعی نیاز دقت و توجه بسیاری است. به همین خاطر برای آن چرم پس از شستشوی دچار آسیب‌های جدی نشود، نیاز است تا با نحوه شست و شوی چرم با آب آشنایی کامل داشته باشید و نکاتی را در خصوص نحوه شستن چرم طبیعی و هم چنین شستشوی چرم مصنوعی به کار بگیرید. ما در این مقاله سعی کردیم با ارائه مطالبی در خصوص شست و شوی چرم و بیان مهمترین نکات به شما در این امر یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.
.

 

اشتراک گذاری در :

مقالات مرتبط

تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟

سالهاست که چرم طبیعی به عنوان یک ماده ارزشمند با ویژگی های خاص شناخته میشود. حضور انواع مدلهای شیک و به روز کیف و کفش های چرمی در بازار نشان از آن است که چرم طبیعی هرگز از مد نمی افتد و چه بسا روز به روز به طرفداران آن افزوده میشود. اما در این میان یکی از اساسی ترین سوالاتی که اغلب علاقه مندان به چرم طبیعی با آن روبه رو هستند این است که “تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟” برای پاسخ به این سوال نیاز است تا علاوه بر آن که نسبت به چرم کیفی و چرم کفشی شناخت کاملی داشته باشید، تفاوت های این دو چرم را بدانید.

مطالعه بیشتر
ویژگی های هورس چرم

چرم هورس چیست؟

از میان انواع مختلف چرم طبیعی، لقب پرطرفدارترین و محبوب ترین چرم به چرم هورس تعلق دارد. سطحی نرم، پرزدار و مخملی شکل هورس چرم نشان از آن است که این نوع چرم طبیعی با روش پرداخت خاصی تولید میشود. از سوی دیگر اگر پردازش هورس به درستی انجام گیرد این چرم را میتوان به شیوه های مختلفی رنگ آمیزی نمود و طرح ها و الگوهای ویژه و خاصی را بر روی آن نقش بست.با این حال میتوان چرم طبیعی هورس را به عنوان یکی از باارزش ترین انواع چرم طبیعی معرفی نمود.

مطالعه بیشتر
چگونه کفش چرم تبریز را تشخیص دهیم؟

کفش چرم تبریز

کفش چرم تبریز تلفیقی از سبک مدرن و کفش اصیل است به طوری که می توان زیبایی ظاهری و کیفیت بالای آن را عامل اصلی شهرت این محصول چرمی در شهر تبریز دانست. تبریز، پایتخت چرم و کفش ایران، به عنوان بهترین و معروف‌ترین مرکز تولید انواع کفش های‌ چرم اصل زنانه و مردانه شناخته می شود. از طرفی آمارها نشان می دهد که حدود 80 درصد از چرم های دست دوز و محصولات آن در این شهر تولید و به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل است که تبریز توانسته بیشترین سهم را در بازار کفش چرم از آن خود کند.

مطالعه بیشتر
عمر چرم طبیعی چند سال است؟

طول عمر چرم طبیعی

زیبایی خیره کننده چرم طبیعی نشان از آن است که این ماده شیک و لوکس در صنعت مد به جایگاه ویژه‌ای دست یافته است به طوری که از آن به عنوان یک متریال پرطرفدار یاد میشود . در کنار زیبایی، گران قیمت بودن آن نسبت به سایر متریال‌ها موجب شده تا به یک ماده لوکس و باارزش تبدیل گردد. اما مهمترین و در عین حال پرتکرارترین سوالی که بسیاری از علاقه مندان به چرم طبیعی با وجود گران قیمت بودن چرم با آن روبه رو هستند این است که طول عمر چرم طبیعی چند سال است؟

مطالعه بیشتر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

خرید بهترین و باکیفیت ترین
چرم های طبیعی