پرکاربرد ترین ابزار آلات چرم دوزی

معرفی پرکاربردترین ابزارآلات چرم دوزی
هنر چرم دوزی در ایران قدمت چندین هزار ساله دارد. به طوری که اکنون از آن به عنوان یک مسیر شغلی بسیار جذاب و در عین حال سودآور یاد میشود. در نگاه اول، زیبایی و جذابیت ظاهری محصولات چرمی است که نظر بسیاری را به سوی خود جلب میکند.باید بدانید مهمترین عاملی که در زیبایی و ماندگاری محصولات چرمی نقش موثری ایفا میکند، بهره مندی از ابزارآلات چرم دوزی است. حضور انواع مختلفی از ابزارآلات چرم دوزی در این حوزه نشان از این است که هر یک برای انجام عملیاتی در چرم دوزی استفاده میشود.

آنچه در این مقاله می خوانید :

این در حالی است که پس از خرید چرم طبیعی بایستی با استفاده از ابزارآلات مخصوصی بر روی آن طرح و نقش ایجاد نمود و در نهایت با خلق یک محصول زیبا و با دوام چرمی، هنر چرم دوزی را به بهترین شکل به نمایش گذاشته میشود.اگر به هنر چرم دوزی علاقه دارید و مبتدی این راه هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. در این مقاله قصد داریم به معرفی پرکاربردترین ابزارآلات چرم دوزی بپردازیم.

پرکاربردترین ابزارآلات چرم دوزی

عضو جدانشدنی و تاثیر گذار در چرم دوزی، ابزارآلات مخصوصی است که با استفاده از هر یک میتوان یک قدم به ساخت یک محصول چرمی زیبا و با کیفیت نزدیک شد. همانطور که میدانید کاربرد هر کدام از ابزارآلات چرم دوزی با توجه به قابلیت‌های خاص و منحصر به فردی که از آن برخوردارند، متفاوت است. در ادامه میخواهیم پرکاربردترین ابزارآلات چرم دوزی را به شما معرفی کنیم.

چرم

گفتنی است عنوان اولین و در عین حال مهمترین ابزارآلات چرم دوزی به چرم تعلق دارد که در دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی میتوان تهیه نمود. در خصوص چرم طبیعی میتوان گفت که در طی فرآیندی از پوست حیواناتی همچون گاو، بز، گوساله و غیره به دست می‌آید. از نظر استحکام چرم طبیعی به سه دسته سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم بندی میشود که هر یک با توجه به ضخامت آن در ساخت محصولات مختلف چرمی کاربرد دارد. چرم مصنوعی از نظر ظاهری تفاوت چندانی با چرم طبیعی ندارد در حالی که قیمت پایین و دسترسی آسان به آن از ویژگی‌های چرم مصنوعی به شمار می‌آید.

ابزارهای برش

نقش مهم و تاثیر گذار ابزارهای برش را در چرم دوزی نمیتوان منکر شد. این در حالی است ابزارآلاتی همچون قیچی، کارتر از مهمترین ابزار چرم دوزی به شمار می‌آیند. گفتنی است ضخامت بالا و استحکام بی نظیر چرم طبیعی موجب شده است تا برای انجام عملیات چرم دوزی از قیچی‌های مخصوصی استفاده شود. به طوری که تیغ موکت بری یا کاتر برای اجرای برش‌های تمیز و دقیق الگوها کارآیی دارد. ناگفته نماند از چاقوی لویس نیز به منظور نازک کردن لبه‌های چرم برای دوخت راحت و آسان استفاده میگردد.

پرکاربردترین ابزارآلات چرم دوزی

تخته چرم دوزی

تخته را میتوان از پرکاربردترین ابزارآلات چرم دوزی برای ساخت محصولات چرمی همچون کیف و بوت چرم زنانه معرفی نمود. کاربرد تخته چرم دوزی زمانی است که سوراخ کردن یا سمبه زنی چرم انجام می گردد. گفتنی است برای ساخت این نوع تخته‌ها از پلاستیک فشرده و یا فایبرگلاس به کار گرفته میشود.

سمبه

در چرم دوزی برای ایجاد سوراخ‌هایی با اندازه‌های مختلف بر روی چرم بایستی از سمبه استفاده نمود. شکل ظاهری این ابزار چرم دوزی مشابه مداد و از جنس فولاد است که در سایز‌های مختلفی میتوان تهیه نمود. لازم به ذکر است سوراخ‌های ایجاد شده توسط سمبه با توجه به کاربرد آن میباشد. به عنوان مثال برای دوخت و دوز چرم با نخ سمبه شماره1.5 استفاده میشود در حالی که برای سوراخ‌های جای دکمه و پرچ از سمبه شماره 2 و برای دوخت و دوز با قیطان پلاستیکی بایستی سوراخ آن توسط سمبه شماره 3 ایجاد شود.

مشته یا چکش

از آن جایی که مقاومت و استحکام بالا از برجسته‌ترین ویژگی‌های چرم طبیعی به شمار می‌آید از این رو مقاومت بالایی در برابر سوراخ شدن و پاره گی از خود نشان میدهد. در چرم دوزی برای کار با سمبه‌ها نیاز است از مشته یا چکش استفاده گردد. نحوه کار با این ابزارآلات چرم دوزی به گونه‌ای است که در ابتدا سمبه را بر روی سطح چرم گذاشته و پس از آن با مشته به آن ضربه وارد میشود. لازم به ذکر است کار با مشته یا چکش کمی خطر ناک است. از این رو به هنگام استفاده بایستی توصیه‌های ایمنی را رعایت نمود.

پانچ

پانچ را میتوان جایگزین مناسبی برای سمبه معرفی نمود. پانچ از جمله وسایل چرم دوزی است که عملیات سوراخ نمودن چرم را راحت و آسان میکند. البته ناگفته نماند برای ایجاد سوراخ بر روی لبه‌های چرمی که توسط چسب به یکدیگر متصل شده‌اند، استفاده از پانچ بهترین گزینه است. به این دلیل که سوراخ کردن با سمبه در این شرایط کار سخت و دشواری است.

چسب آهن

معمولا در چرم دوزی برای ساخت محصولاتی نیاز است تا قسمت‌هایی از چرم توسط چسب به یکدیگر چسبانده شود. چسب آهن مناسب‌ترین چسب برای چرم دوزی است. گفته میشود این نوع چسب مدت زمان کمی را برای خشک شدن نیازمند است. در بازار میتوانید چسب آهن را در دو نوع تیوپی و قوطی تهیه کنید.

وسایل چرم دوزی

نخ چرم دوزی

همانطور که میدانید نخ در ساخت محصولات چرمی نقش موثری دارد.از طرف دیگر نخ چرم دوزی در سه نوع تریشه ، ابریشمی و موم زده مورد استفاده قرار میگیرد که برای محصولاتی همچون کیف پول نخ ابریشم که به عنوان ارزان‌ترین نوع نخ شناخته میشود، مناسب است. ناگفته نماند عنوان با دوام‌ترین و بهترین نخ چرم دوزی به نخ موم زده تعلق دارد که از نظر دوام و کیفیت در سطح بالایی قرار دارد. برای کارهای تزئینی نیز نخ تریشه کاربرد دارد.

نتیجه گیری

به طور کلی در هنر چرم دوزی مسئله‌ای که میتواند کیفیت و زیبایی محصولات چرمی را تضمین کند‌، بهره مندی از ابزارآلات چرم دوزی است. این در حالی است که هر کدام از وسایل چرم دوزی با توجه به قابلیتی که از آن برخوردار است، کاربرد متفاوتی دارد. استفاده از ابزارهایی همچون چرم، لوازم برش، تخته، برش و غیره در کنار مهارت‌های لازم میتواند در ساخت محصولات چرمی با کیفیت و جذاب تاثیرگذار باشد. در این مقاله سعی کردیم با معرفی پرکاربردترین ابزارآلات چرم دوزی شما را در این امر یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

اشتراک گذاری در :

مقالات مرتبط

تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟

سالهاست که چرم طبیعی به عنوان یک ماده ارزشمند با ویژگی های خاص شناخته میشود. حضور انواع مدلهای شیک و به روز کیف و کفش های چرمی در بازار نشان از آن است که چرم طبیعی هرگز از مد نمی افتد و چه بسا روز به روز به طرفداران آن افزوده میشود. اما در این میان یکی از اساسی ترین سوالاتی که اغلب علاقه مندان به چرم طبیعی با آن روبه رو هستند این است که “تفاوت چرم کیفی و کفشی در چیست؟” برای پاسخ به این سوال نیاز است تا علاوه بر آن که نسبت به چرم کیفی و چرم کفشی شناخت کاملی داشته باشید، تفاوت های این دو چرم را بدانید.

مطالعه بیشتر
ویژگی های هورس چرم

چرم هورس چیست؟

از میان انواع مختلف چرم طبیعی، لقب پرطرفدارترین و محبوب ترین چرم به چرم هورس تعلق دارد. سطحی نرم، پرزدار و مخملی شکل هورس چرم نشان از آن است که این نوع چرم طبیعی با روش پرداخت خاصی تولید میشود. از سوی دیگر اگر پردازش هورس به درستی انجام گیرد این چرم را میتوان به شیوه های مختلفی رنگ آمیزی نمود و طرح ها و الگوهای ویژه و خاصی را بر روی آن نقش بست.با این حال میتوان چرم طبیعی هورس را به عنوان یکی از باارزش ترین انواع چرم طبیعی معرفی نمود.

مطالعه بیشتر
چگونه کفش چرم تبریز را تشخیص دهیم؟

کفش چرم تبریز

کفش چرم تبریز تلفیقی از سبک مدرن و کفش اصیل است به طوری که می توان زیبایی ظاهری و کیفیت بالای آن را عامل اصلی شهرت این محصول چرمی در شهر تبریز دانست. تبریز، پایتخت چرم و کفش ایران، به عنوان بهترین و معروف‌ترین مرکز تولید انواع کفش های‌ چرم اصل زنانه و مردانه شناخته می شود. از طرفی آمارها نشان می دهد که حدود 80 درصد از چرم های دست دوز و محصولات آن در این شهر تولید و به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل است که تبریز توانسته بیشترین سهم را در بازار کفش چرم از آن خود کند.

مطالعه بیشتر
عمر چرم طبیعی چند سال است؟

طول عمر چرم طبیعی

زیبایی خیره کننده چرم طبیعی نشان از آن است که این ماده شیک و لوکس در صنعت مد به جایگاه ویژه‌ای دست یافته است به طوری که از آن به عنوان یک متریال پرطرفدار یاد میشود . در کنار زیبایی، گران قیمت بودن آن نسبت به سایر متریال‌ها موجب شده تا به یک ماده لوکس و باارزش تبدیل گردد. اما مهمترین و در عین حال پرتکرارترین سوالی که بسیاری از علاقه مندان به چرم طبیعی با وجود گران قیمت بودن چرم با آن روبه رو هستند این است که طول عمر چرم طبیعی چند سال است؟

مطالعه بیشتر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

خرید بهترین و باکیفیت ترین
چرم های طبیعی